2022 UNISPORTS Recruits

Sam Baumgartner

Sam Baumgartner

UTR 12.20 / N4.79 (SUI)
GPA 3.5 / SAT tbd

Tim Riedel

Tim Riedel

UTR 12.07 / ITF 1785

GPA 3.0 / SAT tbd

James Van Herzeele

James V. Herzeele

UTR 12.06 / U18 ITF 165

GPA 3.0 / SAT 1060

Luka Sauer

Luka Sauer

UTR 11.39 / N4.143 (SUI)
GPA 2.7 / SAT 1130

Bertin Karenzi

Bertin Karenzi

UTR 11.05/ Davis Cup RWA
GPA 3.0 / SAT tbd

Alexander Weber

Alexander Weber

UTR 10.71 / N4.134 (SUI)
GPA 3.4 / SAT 1150

Kevin Leuenberger

Kevin Leuenberger

UTR 10.42 / R1 (SUI)
GPA 2.6 / SAT 960

Aeneas Schaub

Aeneas Schaub

UTR 10.06 / R1 (SUI)
GPA 2.9 / SAT 1160

Thierry Lüthi

Thierry Lüthi

UTR 9.57 /  R2 (SUI)

GPA 3.0 / SAT 1310 


Luuk Van Den Hoek

Luuk Van Den Hoek

UTR 8.75 / R2 (SUI)
GPA 3.3 / SAT 1330

Madeleine Graber

UTR 7.35 / R2 (SUI)
GPA 3.2 / SAT 1150

Leandra Guldimann

UTR 6.03 / R2 (SUI)
GPA tbd / SAT tbd

Jonathan Hofer

Jonathan Hofer

3000 - 8:27 / 5000 - 14:44
GPA 3.5 / SAT 1250

Nino Portmann

Decathlon - 7170
GPA tbd / SAT tbd

Sophie Baumann

Sophie Baumann

1500 - 4:31 / 800 - 2:11
GPA 3.0 / SAT tbd

Letizia Martinelli

Jr. National Team
GPA 3.0 / SAT tbd

Benjamin Kabeya

BSC Young Boys U21
GPA tbd / SAT tbd

Mia von Ballmoos

Mia von Ballmoos

FC Lugano (Super League)
GPA 2.6 / SAT 980

Luna Gianotti

Luna Gianotti

FC Lugano (Super League)
GPA tbd / SAT tbd

Aurelie Honsberger

Aurélie Honsberger

200 Free (LCM) - 2:07.61
GP 3.7 / SAT tbd

Chloe Imsand

Chloe Imsand

50 Breast (SCM) - 32.97
GPA 3.2 / SAT tbd

2023 & 2024 UNISPORTS Recruits

Lucas Bitzer

Lucas Bitzer

UTR 10.87 / N4.104 (SUI)
GPA 3.0 / SAT tbd

Laurent Teysseire

Laurent Teysseire

UTR 9.73 /  R2 (SUI)

GPA 3.0 / SAT tbd

Darius Elia Kuster

UTR 9.10 /  R2 (SUI)

GPA 3.0 / SAT tbd 

Sophia Sindersberger

Sophia Sindersberger

HCP +2.5 / WAGR 2622
GPA 3.2 / SAT tbd

Signed UNISPORTS Recruits

Gaelle Maonzambi
Agnes McTighe
Laura Guidice
Adrien Burdet
Toky Ranaivo
James Van Herzeele
Aurelie Honsberger
Pascal Mosberger
Jakob Grundbacher
Mia von Ballmoos
Luka Obradovic
Timon Kohler
Sven Brocker
Marino Graf
Nico Del Pilato
Tim Riedel
Leandro Zgraggen
Silas Zurfluh